elfy / Islandia

Featured Islandię spowija magiczna aura. Wśród dymiących gejzerów i wulkanicznych skał swoje domostwa mają trolle, krasnoludy, a przede wszystkim elfy, czyli Huldufólk (ukryty lud). Znaczna część islandzkiej populacji dopuszcza jego istnienie. Kraj ma nawet swoją naczelną elfią specjalistkę, która mediuje pomiędzy ludźmi a elfami. A powodów do rozmów jest wiele - elfy bywają złośliwe, kiedy nie odpowiadają im poczynania człowieka. Bieg niejednej drogi w tym kraju został zmieniony ze względu na elfie skały. Broniące swych interesów stworzenia dewastowały sprzęt, a budowom towarzyszył niewytłumaczalny pech.

Od początku naszej wyprawy elfy wydały się małemu człowiekowi warte zainteresowania. Wypatruje małych domków (wielu Islandczyków ma takie álfhól w swoich ogródkach) i ukrytych stworzeń wśród czarnych skał. Nieustannie pyta czy elfy zaprosiły nas już do siebie do domu. Zgubione niezależnie od siebie szalik i czapkę przypisał poczynaniom elfów. Ot zrobiły mu psikusa!

Podczas jednej z wypraw doświadczyliśmy niezwykłej gościnności Islandczyków. Kultową restaurację w niewielkiej wsi rybackiej otwierano dopiero za godzinę, a pogoda nie sprzyjała spacerom. Zostaliśmy zaproszeni do ciepłego, a do tego niezwykle pięknego domu nad oceanem. Mały człowiek dostał do zabawy kosz pełen retro zabawek. Jest przekonany, że jego prośby zostały usłyszane i spotkał nas zaszczyt goszczenia w domu elfów.

A tu urocza mapa ukrytych skandynawskich ludów.
autorka Emma Farrarons

M&J

comments powered by Disqus